Jak stanovit nabídkovou

cenu nemovitosti

Jak stanovit nabídkovou cenu

 

aneb proč vás chyba v ocenění nemovitosti připraví o čas a peníze

K nastavení nabídkové ceny prodávající zpravidla přistupují skrze emoce: Stavěli jsme dům vlastníma rukama. NEBO Prožil jsem zde dětství. NEBO Do úprav jsem vložil 1 milion + práci.

 

V dalších případech chce prodávající prodat, ale jen když někdo koupí za mnohem vyšší cenu, než je cena tržní.

Důsledky těchto přístupů k prodeji vidíte v četných inzerátech nemovitostí s přemrštěnou cenou.

Opisování inzerce

Ani v případě, že prodávající hledá nějaké vodítko, není ještě vyhráno. Prodávající najde na internetu nejdražší podobnou nemovitost a opíše cenu. Prodávající v tomto případě pro nastavení ceny použil jiné zdůvodnění, jeho cena přesto obsahuje zmíněné emotivní příčiny cenových přirážek.

 

Ceny sjednané v kupních smlouvách jsou v průměru o 10%-15% nižší, než ceny nabídkové.

Riziko ztráty času

Podívejme se, co se stane, když se vámi stanovená cena významně liší od reálných kupních cen obdobných nemovitostí. Buď nemovitost nabídnete příliš levně a okamžitě proděláte. Nebo nemovitost nabídnete příliš draho. V druhém případě se ozvou jen nemovitostní turisté - tak se nazývají lidé, kteří se chodí jen dívat. Nepřijde však žádný vážný zájemce. Pokud potřebujete včas vypořádat dluh, či včas zaplatit za jinou nemovitost, nestihnete to. Prvním důsledkem příliš vysoké nabídkové ceny je spousta ztraceného času.

Riziko ztráty finanční

Když se začne vaše nemovitost inzerovat, má kouzlo novosti. Zájemci mají zadáno automatické zasílání novinek. Je-li správně nastavená cena, všichni tito zájemci projeví zájem o prohlídku. To je pro vás vynikající příležitost vyvolat soutěž. Pokud však nastavíte cenu příliš vysoko, nepřijde žádný vážný zájemce.

 

Když bude vaše nemovitost viset na internetu dlouho, vznikne dojem, že s ní něco není v pořádku. Místo soutěže, která by dobře nastavenou cenu mohla zvednout, budete muset zlevňovat. Zájemci využijí toho, že inzerujete dlouho a budou chtít slevu. Druhým důsledkem příliš vysoké nabídkové ceny je ztráta finanční.

Cenové mapy

Zjistěte ceny, za které se prodaly obdobné nemovitosti v okolí té vaší. Využívám až 3 cenové mapy.

 Odhad tržní ceny vaší nemovitosti

ZDARMA

RNDr. Martin Pleskač

Spálená 97/29, 110 00 Praha 1

martin.pleskac@re-max.cz

www.martinpleskac.cz

T: 734 862 973

Jak stanovit nabídkovou cenu

Jak vzbudit zájem o nemovitost

Práce se zájemcem

Certifikáty

GDPR

© 2020 Martin Pleskač